Geçtiğimiz hafta, Fintech İstanbul’un konuğu olduk. Subscreasy ve Türkiye’de fintech ekosistemi hakkında, Kolektif House’da güzel bir sohbet ettik. Röportajı ve röportaj metnini aşağıda sunuyoruz.

Fintech İstanbul:Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Subscreasy: 2005 yılı Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Kariyerimde 10 yıldan fazla Telekom sektöründe çalıştım. Turkcell’de ve Ericsson’da çalıştım. Revenue Management alanında projeler geliştirdim. 2014 yılından bu yana yazılım geliştirme üzerine danışmanlık veriyorum. Yaklaşık son 1 senedir Subscreasy girişimimizde faaliyet gösteriyorum.

Fintech İstanbul: Subscreasy nedir? Ne çözüm sunar?

Subscreasy: Subscreasy, SaaS firmaları için geliştirilmiş, abonelik ücretlendirme, abonelik yönetim ve tekrarlı tahsilat sistemidir. Buradaki amacımız, “Firmalar işlerine odaklansın, ücretlendirme süreçlerini, uzman bir yazılıman ile çözsünler. Böylece hem zamandan hem paradan tasarruf etsinler.” şeklinde bir hedefimiz var.

Fintech İstanbul: Projede bugüne kadar neler yaptınız? Biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Subscreasy: Yaklaşık bir senedir bu projenin üzerinde çalışıyoruz. Geçmişte Telekom sektöründe çalıştığım dönemde bu business’ı öğrendim. Telekomda yoğun olarak bu tarz uygulamaları kullanıyorlar. Billing yazılım denmekte Telekom sektöründe. Ama SaaS firmalarının hayatımızda artmasıyla bu ihtiyaca artık başka sektörlerde de ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden böyle bir projeye başladım. Bir dönem kendim geliştirdikten sonra İTÜ Çekirdek’e başvurdum. 2018 Ocak ayında İTÜ Çekirdek’e kabul edildik. Nisan ayında The Pitcher etkinliğine katıldık. pirireis.io firması ile tanıştık. Bu noktada ekibe Abdullah da katıldı. Abdullah diğer kurucu ortağımız. Haziran ayında da Anıl, ekibe full stack developer olarak katıldı. Şu anda üç kişi olarak devam ediyoruz.

Özellik olarak kısaca bahsetmek gerekirse, tekrarlı tahsilat alabiliyorsunuz. Aylık, yıllık, haftalık gibi hizmet satışları yapabiliyorsunuz. Sistem, müşteri bilgilendirmeleri gönderebiliyor. Eğer, örneğin bir haftalık deneme süresi satmak istiyorsunuz. Ardından ücretli aboneliğe geçmek istiyorsunuz. Bu tarz kurgular mevcut. Kotalı abonelikler, paket upgrade/downgrade özellikleri mevcut. Yani abonelik kurgusunda ihtiyaç duyulacak birçok özelliği şu an sunuyoruz. İlgilenen müşterilerimiz https://sandbox.subscreasy.com adresinden ücretsiz olarak üye olup, ürünümüzü kullanmaya başlayabilirler.

Fintech - Subscreasy Abonelik Sistemi

Fintech İstanbul: Peki, size rahatlıkla bir Fintech girişimcisi diyebiliriz o zaman. Son olarak Türkiye’deki Fintech ekosistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelişmesi için neler yapılabilir?

Subscreasy: Fintech çok zorlu bir iş. Özellikle girişimciler için çok zorlu bir iş. Müşteriler karşı tarafa güven duymak istiyor. Bu noktada firmaların kendilerini tanıtmaları çok önemli. Tanıtma noktasında sizin gibi kanallar olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Yatırımcımların da bu noktada Fintech girişimlerine ilgi göstermeleri gerektiğini; çünkü yatırımcısız olmayacağını düşünüyorum. Yatırımcı ile beraber işbirliği yapıldığında güzel sonuçlar elde edilebileceğini düşünüyorum.